Esat DEMİREL
Merhabalar, bloğumda üretim ve kalite kontrol alanında bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. İş hayatına ve gelişime dair bir çok araştırmamı da bloglarım arasında bulabilirsiniz. Faydalı olması dileğimle.

5S İş Yeri Organizasyonu El Kitabı (Yılmaz Altaş) İnceleme

Bir iş yeri organizasyonu olan 5S, malzemelerin ve bilgi akışının hızlı ve doğru olmasını sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Yalın üretimin de temelini oluşturmaktadır. Bu yazımda 5S’in ayrıntılarına bu yazıda çok girmeyeceğim, size rehber olabilecek bir kaynağı tanıtmak istiyorum. Dilerseniz öncesinde 5s Nedir? Neden Yapılır? Verimliliğe İlk Adım yazıma göz atabilirsiniz.

5S İş Yeri Organizasyonu Uygulayıcı El Kitabı, Sigma Center isimli eğitim ve danışmanlık şirketinin kurucusu olan Yılmaz ALTAŞ tarafından yazılmıştır. Yıllardır eğitim ve danışmanlık verdiği firmalarda edindiği tecrübeleri aktarmış ve bunu yalın bir şekilde ifade etmiş. Kendisinin, web sitesinde bu konuyla ilgili bir eğitim de mevcut.

5S uygulamak için önce bir pilot bölge seçilir ve bir takım oluşturulur. Bu takımın lideri vardır ve 5S’in uygulanmasında, takip edilmesinde ve sürdürülmesinde önemli rol oynar. Eğer iş yerinde ilk defa 5S uygulanacaksa ya da daha da iyi bir iş çıkartılmak isteniyorsa, bu kitap ekibe rehberlik edecektir.

Sigma Center yayınlarının kalite ve üretim üzerine daha bir çok faydalı kitabı mevcut.

İçerisinde 5S’in aşamaları; amacı doğrultusunda açıklamalarla ve listelerle anlatılmış. Konularda bol bol görsel ve örnek iş yeri fotoğrafları var. Yazarımız aynı zamanda danışman olduğu için farklı farklı alanlarda öncesi/sonrası fotoğrafları yakalama imkânı bulmuş. Bu da konunun örnek görsellerle çok daha iyi anlatılmasını sağlamış.

Kitapta ayrıca yazarın birçok uyarı ve tavsiyeleri de yer almaktadır. Bu, önceden yapılmış hataları yapmadan, daha sağlıklı ve hızlı bir 5S süreci gerçekleştirmemizi sağlayacaktır. Yine bu hata ve kayıp durumları iş yerlerinden fotoğraflar ile desteklenmiş.

5S’i öğrenmek isteyenler, uygularken kaynak olarak kullanmak isteyenler bu kitaptan faydalanabilirler. Sigma Center’ın web sitesinde bir çok eğitim mevcut ve pandemi döneminde Youtube üzerinden yayınladıkları ücretsiz eğitimler ile de bizlere faydalı olmuşlardır.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir