Esat DEMİREL
Merhabalar, bloğumda üretim ve kalite kontrol alanında bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. İş hayatına ve gelişime dair bir çok araştırmamı da bloglarım arasında bulabilirsiniz. Faydalı olması dileğimle.

Son İnsan (Tolga Yücel) İnceleme

Yazarımız Tolga YÜCEL’le, bir arkadaşımın daveti üzerine Bursa’da bir etkinlikte tanıştım. Daha önce kendisini tanımıyordum fakat anlattıklarından sonra sıkı takibe aldım. Bana kitabını da imzalı bir şekilde hediye etti. Kendisi kitabın konusunda da son derece yetkin ve birçok teknoloji şirketinde üst düzey yönetici olarak görev almış. Hatta kendisini Habertürk Kanalında Cansu CANAN’ın “İletişim Pazarı” programında bile görmüş olabilirsiniz.

Kitap, bizim neslimizin de temelini attığı ve gelecek nesilleri ilgilendiren teknolojik gelişmelere ve dünyadaki değişim konularına değiniyor. Hangi nesle mensup olursak olalım, bunlar hepimizin geleceğini etkileyen konular ve kayıtsız kalmamız sonucunda bizi bekleyen bir süreç var. Kitap bu noktada bize önemli bir farkındalığın temelini atıyor. Hikayeleştirilmiş üslubu insana bir sohbet içerisindeymiş gibi hissettiriyor. Yazar bize geçmişten günümüze ve geleceğe uzanan bir hikâyenin sohbetini samimiyetle sunuyor. Zaten Tolga YÜCEL’in iyi bir hikâye anlatıcısı olduğu, yaptığı seminerde anlaşılıyordu.

Kitabı okurken birçok teknolojik yenilikten ve trendden de haberdar olabiliyorsunuz. Zaten mesleğimiz değilse, bu kadar hızlı gelişen bir konuyu eksiksiz takip etmek gerçekten zor. Tolga YÜCEL, bizim için güzelce derlemiş ve kitaba aktarmış. Bunları yaparken de bizi teknik terimlere boğmuyor.

Nesillerin özellikleri ve aralarındaki farklar hep ilgimi çekmiştir. Teknolojik gelişmeler ve değişen dünya standartları, her nesli farklı etkiliyor. Kitapta bu konulara sıkça yer verilmiş. Gelecek nesillerle aramızdaki iletişim gerçekten de çok farklı bir boyuta ulaşmış durumda. Bunu fark etmek insanın ufkunu açıyor.

Kitabın sonlarına doğru, bu gelişmeler karşısında nasıl bir yol izleyebileceğiniz hakkında size reçete sunuyor. Ben de kendime uygun olan tavsiyeleri hayatıma geçirmek için güzel bir başlangıç yapmış oldum. Bu geleceğe dair ufkumu genişletti, endişelerimi biraz olsun azalttı ve özgüvenimi artırdı diyebilirim.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir